Τα Βραβεία του 2ου Διαγωνισμού Καινοτομικών Επιχειρηματικών Ιδεών ΔΑΣΤΑ του Πανεπιστημίου Κρήτης (2014)

Τα Βραβεία του  2ου Διαγωνισμού Καινοτομικών Επιχειρηματικών Ιδεών  ΔΑΣΤΑ του Πανεπιστημίου Κρήτης (2014)

Στον φετινό διαγωνισμό συμμετείχαν φοιτητές του  Πανεπιστημίου Κρήτης με 43 Επιχειρηματικές Ιδέες και Σχέδια. Μετά από δύο γύρους αξιολογήσεων, στον τελικό προκρίθηκαν τρείς  ομάδες. Τα φετινά βραβεία θα απονεμηθούν στις παρακάτω επιχειρηματικές ιδέες και σχέδια :

Βραβείο Ι.

Ελευθέριος Φακωτάκης & Βασίλειος Τζανάκης :

BIORIGANO

Βραβείο ΙΙ.

Μαρία Μανδελιά & Άγγελος Κοροπούλης & Κωνσταντίνος Κλεφτογιώργος :

FACS sorter: florescence activated cell sorter (διαχωρισμός κυττάρων με βάση τον φθορισμό τους)

Βραβείο ΙΙΙ. (θα το μοιρασθούν)

Ζαχαρίας Τζουτζίδης & Μαρία–Εμμανουέλλα Σαρικάκη :

&

Σταύρος Χωνιανάκης &  Άγγελος-Φίλιππος Μαυρολάκης & Γεώργιος Μπουλουκάκης  :

ΣΥΝΤΟΜΕΣ ΠΕΡΙΓΡΑΦΕΣ ΤΩΝ ΒΡΑΒΕΥΜΕΝΩΝ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΙΚΩΝ ΙΔΕΩΝ

Βραβείο Ι.

Ελευθέριος Φακωτάκης (Οικον) & Βασίλειος Τζανάκης (Οικον) – BIORIGANO

Η επιχειρηματική ιδέα

Στην Κρήτη σήμερα, προσφέρεται πλήθος βοτάνων, που έχουν χρησιμοποιηθεί από την αρχαιότητα μέχρι σήμερα ως φαρμακευτικά φυτά. Είναι πολλά τα κείμενα των αρχαίων συγγραφέων που αποδίδουν στα βότανα εξαιρετικές θεραπευτικές ιδιότητες. Το νησί έχει ένα από τα πιο πλούσια και πιο ενδιαφέροντα οικοσυστήματα της Ευρώπης, με μεγάλο αριθμό ενδημικών φυτών. Η Σκοπός μας είναι η εδραίωση μιας δυναμικής επιχείρησης που θα εστιάζει στην καλλιέργεια υψηλής ποιότητας κρητικής, βιολογικής ρίγανης και την μετέπειτα επεξεργασία, συσκευασία και προώθηση του παραγόμενου προϊόντος σε ένα ευρύ φάσμα της ευρωπαϊκής αγοράς. Ιδιαίτερο ενδιαφέρον αποτελεί η αφορά της Γερμανίας , μεγάλη όσον αφορά τα βιολογικά προϊόντα και τις φαρμακοβιομηχανίες. Το τελικό προϊόν θα αποτελείται από το αποξηραμένο φυτό (δρόγη) με στόχο την ευρωπαϊκή αγορά τροφίμων, αλλά και από υψηλής ποιότητας απόσταγμα αιθέριου ελαίου (ριγανέλαιο) στοχευμένο στην ευρωπαϊκή φαρμακοβιομηχανία, αρωματοποιία κ.α.

Βραβείο ΙΙ.

Μαρία Μανδελιά & Άγγελος Κοροπούλης & Κωνσταντίνος Κλεφτογιώργος

Η επιχειρηματική ιδέα

Η αναγνώριση των κυττάρων γίνεται με βάση τον φθορισμό τους που σημαίνει ότι είτε τα κύτταρα αυτοφθορίζουν είτε μετατρέπουμε τα κύτταρα σε φθορίζοντα με την βοήθεια ειδικών μονοκλωνικών αντισωμάτων, τα οποία φέρουν φθορίζουσα ουσία και τα οποία προσδένονται σε ειδικούς υποδοχείς στην επιφάνεια του κυττάρου.

Λειτουργία του FACS sorter: τα κύτταρα διέρχονται μεμονωμένα μέσα από ένα τριχοειδές και ακτινοβολούνται μέσα από μια ακτίνα λέϊζερ. Καθώς διέρχεται το φως του λέϊζερ διαμέσω των κυττάρων ανακλάται ή διαθλάται προς διάφορες διευθύνσεις. Οι ανακλάσεις αυτές συλλέγονται από ειδικούς ανιχνευτές και μετατρέπονται σε γραφικές παραστάσεις, οι οποίες περιέχουν τις διάφορες κατηγορίες κυττάρων.

Η  καινοτόμος ιδέα του προϊόντος είναι το ότι αυξάνει τον αριθμό των κυττάρων που μπορούμε να διαχωρίσουμε σε άνω των δύο και συγκεκριμένα μέχρι πέντε.

Το προϊόν μας, ΙFCS (ένα καινοτόμο FACS sorter), απευθύνεται σε ερευνητές κυρίως του βιολογικού και ιατρικού κλάδου, καθώς επίσης και σε νοσοκομεία για διάφορες κλινικές διαδικασίες. Οι ερευνητές των κλάδων που προαναφέρθηκαν, χρειάζονται το FACS sorter για να διεξάγουν τα πειράματά τους, ενώ στις κλινικές το χρειάζονται για να ξεχωρίσουν για παράδειγμα τα καρκινικά από τα μη καρκινικά κύτταρα του αίματος του ασθενούς. Όμως όλες

αυτές οι διαδικασίες είναι χρονοβόρες και αρκετά κουραστικές για αυτόν που τις πραγματοποιεί. Εμείς, προσφέρουμε ένα FACS sorter που θα γλιτώσει χρόνο και κόπο.

Βραβείο ΙΙΙ.

Ζαχαρίας Τζουτζίδης & Μαρία–Εμμανουέλλα Σαρικάκη :

Η επιχειρηματική ιδέα

Το προϊόν που θα προσφέρουμε στην αγορά είναι φωσφορίζουσα βαφή. Η ‘‘λειτουργία’’ του προϊόντος μας θα γίνεται με την ακτινοβολία του ήλιου όπου την ημέρα θα φορτίζει απορροφώντας το φως και το βράδυ θα φωσφορίζει για περίπου 10 ώρες δίνοντας την ευκαιρία στους οδηγούς να διακρίνουν καθαρά τις διαγραμμίσεις σε δρόμο ή σε επιφάνειες.

Το προϊόν «Glowing Paint for roads» ουσιαστικά αντικαθιστά τους στύλους φωτισμού, παρέχει επαρκές (φωσφορίζον) φως (στις διαγραμμίσεις) υποβοηθώντας τον οδηγό, και είναι μια οικολογική λύση φιλική προς το περιβάλλον.

Σταύρος Χωνιανάκης &  Άγγελος-Φίλιππος Μαυρολάκης & Γεώργιος Μπουλουκάκης

Η επιχειρηματική ιδέα

Software που προσφέρει λειτουργικότητα και πλεονεκτήματα σε ηλεκτρονικά καταστήματα πώλησης ειδών ρουχισμού – αγορές με 3D απεικόνιση του σώματος – πρόκειται για υπηρεσία που ενσωματώνεται στο υπάρχον eshop του πελάτη μας – χρήση καμερών από τους χρήστες για 3D απεικόνιση τους – αποτελέσματα: πλήρης εφαρμογή του ενδύματος στον χρήστη, πληροφορίες για σχετικά προϊόντα με βάση τη 3D απεικόνιση του σώματος.

Βραβείο ΙΙΙ.

Ζαχαρίας Τζουτζίδης  & Μαρία–Εμμανουέλλα Σαρικάκη

Σταύρος Χωνιανάκης  &  Άγγελος-Φίλιππος Μαυρολάκης  & Γεώργιος Μπουλουκάκης

Η επιχειρηματική ιδέα

Δεν επιτρέπονται τα σχόλια.