Γιατί να κάνω Πρακτική Άσκηση;

Παρακάτω, αναφέρονται μερικοί σημαντικοί λόγοι για την πρακτική άσκηση. Το πλεονέκτημα γίνεται αισθητό μετά την αποφοίτηση παρουσιάζοντας μεγαλύτερη απορροφητικότητα στη αγορά εργασίας φοιτητών που έκαναν πρακτική και συνήθως στο αντικείμενο που ασκήθηκαν.

• Όση περισσότερη εμπειρία έχω να δείξω, τόσο ισχυρότερο είναι το Βιογραφικό μου
  • Μαθαίνω να αναπτύσσω πολύτιμες εργασιακές ικανότητες, ενώ παράλληλα ανακαλύπτω το εργασιακό περιβάλλον
  • Η αγορά εργασίας προτιμά ανθρώπους που μπορούν να εργαστούν αποτελεσματικά από την πρώτη κιόλας ημέρα που σημαίνει, όση περισσότερη εμπειρία, τόσο καλύτερα
  • Εάν δεν είμαι σίγουρος για την σταδιοδρομία μου μετά το Πανεπιστήμιο η Πρακτική είναι ένα τρόπος να μάθω περισσότερα για ένα συγκεκριμένο τομέα χωρίς να υπάρχει μακροχρόνια δέσμευση
  • Για να αποκτήσω ένα προβάδισμα, ιδιαίτερα σε ορισμένες θέσεις εργασίας, που οι εργοδότες θεωρούν προϋπόθεση την Πρακτική Άσκηση.
  • Η εντύπωση που δημιουργείται κατά την Πρακτική άσκηση, λειτουργεί καταλυτικά αναπτύσσοντας επαφές και σχέσεις που μπορούν να συμβάλλουν στην επαγγελματική μου αποκατάσταση μετά το Πανεπιστήμιο.

Αφήστε ένα σχόλιο