Τι να σκεφτώ πριν την Πρακτική Άσκηση;

ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΡΑΚΤΙΚΗ

• Η Πρακτική “Ασκηση είναι ένα καθοριστικό βήμα στην επαγγελματική εξέλιξη των φοιτητών και γενικότερα στην ικανοποίηση των στόχων καριέρας που θέτει καθένας για τον εαυτό του και της μελλοντική του ευημερία.
  • Σωστή προετοιμασία και τακτική απαιτείται για την έναρξη, πραγματοποίηση και ολοκλήρωση της πρακτικής άσκησης.

Μερικές συμβουλές αναφέρονται παρακάτω:

ΑΥΤΟΑΞΙΟΛΟΓΗΣΗ

• Προσπάθησε να κατανοήσεις τον εαυτό σου τις προσωπικές σου άξιες και τα σημαντικότερα πράγματα στην ζωή σου.

Θα σε βοηθήσει:

• Να μην αποκλίνεις από τους στόχους σου
  • Να πάρεις σωστές αποφάσεις
  • Να ικανοποιήσεις τις φιλοδοξίες σου
  • Καταγραφή της παρούσας κατάστασης (δηλαδή κατανόηση το που βρίσκεσαι τώρα), των στόχων σου, (δηλαδή που θέλεις να πας), θα βοηθήσει τις αποφάσεις σου και τις επιλογές που θα κανείς.
  • Συζήτησε με συμβούλους του Γραφείου Διασύνδεσης για μεθόδους και τεχνικές αυτοαξιολόγησης.

ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΡΑΚΤΙΚΗ

Σκέψου – αποφάσισε:

• Ποια είναι η επαγγελματική σταδιοδρομία, που θέλεις να ακολουθήσεις
  • Μακροπρόθεσμα του στόχους που θα ήθελες να επιτύχεις
  • Σε κάποιες επαγγελματικές δραστηριότητες η πρακτική θεωρείται απαραίτητη προϋπόθεση για την μελλοντική εργασία στον χώρο.
  • Όταν έχεις καθορίσει τα παραπάνω:
  • Αναζήτησε πληροφορίες για τον τομέα που θα ασχοληθείς και μαθέ πως λειτουργούν. Διάβασε σχετικά δημοσιεύματα που αφορούν τον κλάδο και χρησιμοποίησε το Internet για την συλλογή πληροφοριών.
  • Σκέψου τι θα ήθελες να αποκομίσεις από την εμπειρία αυτή ώστε να εκμεταλλευτείς στο μέγιστο κάθε ευκαιρία που θα υπάρξει και η πρακτική άσκηση να λειτουργήσει προς όφελος σου.
  • Αποφάσισε τον ρόλο που θα ήθελες να έχεις στον χώρο που θα κανείς πρακτική άσκηση, επισήμανε τις ικανότητες που ο φορές προσδοκά να έχει ο ασκούμενος στην θέση αυτή.
  • Το Γραφεί Διασύνδεσης παρέχει συμβουλευτική, βοήθεια, υλικό και μηχανισμούς αναζήτησης πληροφοριών που θα μπορούν να σε να σε προετοιμάσουν καλύτερα.

Αφήστε ένα σχόλιο